حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

هشدار! مصرف دوای تاریخ گذشته مرگ آور است

سه شنبه, ٢٠ جدي ١٣٩٠       حبیب منیر

هر داروی مفيد، در کنار فایده، عوارض و اثرات جانبی خاص خود را دارد و اگر بيش از حد مصرف شود، ممكن است كشنده باشد. حتي بی خطرترين داروها اگر بیش از مقدار معين و مدت توصيه شده مصرف شوند می توانند خطرناک باشند و این خطر، زمانی چند برابر می شود که تاریخ مصرف دارو، گذشته باشد. 
به گفته داکتران، مسموميت های تصادفی و عمدی ناشی از استفاده داروهای تاریخ گذشته از مهمترين حوادث خانگی می باشند و تقریبا از هر ده نفر بزرگسالی كه در شفاخانه ها بستری می شوند يك نفر به دلیل مصرف بی روحیه و بی مورد داروهای تاریخ گذشته دچار مسمومیت و یا عوارض آن می گردند.
فروش دوا در کنار سرک
فروش انواع داروها در سرک و محیط باز با توجه به خطرات زیادی که می تواند در قبال استفاده از آنها بوجود آید، از طرف وزارت صحت عامه ممنوع و غیر قانونی اعلام شده، اما با آن هم کم نیستنند کسانی که دست به خرید و فروش این نوع داروها می زنند و از این طریق امرار معاش می کنند.
با تاسف در این اواخر این نوع کسب و کار با تمام موانعی که وجود دارد، رواج بیشتری پیدا کرده و درآمد و مشتری زیادی را به دلیل ارزان بودن به خود اختصاص داده است، به نحوی که در قریه جات، روستاها و حتی شهرها در بعضی از مغازه های خوراکه فروشی داروهای طبی و لوازم بهداشتی فروخته می شود که خلاف اصول و مقررات قوانین صحی می باشد و با فروش و استفاده از این نوع داروها برای فرد بیمار، نه تنها که اثر مفید نداشته که در بعضی موارد نتیجه معکوس را در پی داشته و در پاره ای از موارد فرد بیمار را به پرتگاه مرگ کشانده است.
یکی از داکتران موظف در شفاخانه دولتی چشم دید خود را در این مورد اینگونه بیان می کند:‌ در موردی در نتیجه دندان گرفتن یک سگ دیوانه، شخصی به مرض حاری مبتلا شده بود، پس از اینکه به شفاخانه مراجعه کرد و داکتران آمپول ضد حاری را بالای فرد مذکور تطبیق نمودند، وی به خانه مراجعه کرد،‌ اما پس از چند روز بیمار درگذشت، بعدا مشخص گردید که علت مرگ شخص مذکور عدم کیفیت (یعنی تاریخ گذشته بوده است) آمپول تطبیق شده بوده است.
وی افزود که در برخی از شفاخانه ها نیز گاه گاهی چنین واقعاتی دیده شده، اما با وصف تلاش های ریاست قوانین صحی و بررسی وزارت صحت عامه، اقدام کارساز در استفاده و جلوگیری از ورود این نوع داروها صورت نگرفته است.
داروهای تاریخ گذشته را دور اندازید
داکتر علی مصباح متخصص امراض داخله می گوید: اکثر داروها که در جای مرطوب و يا در مقابل نور آفتاب، در سرما يا گرمای زياد نگهداری شوند تجزيه شده و فاسد مي شوند و بعضي داروها وقتی كه تجزيه می شوند، فقط اثرشان كمتر مي شود، اما برخی ديگر بعد از تجزيه به تركيب كاملاً متفاوت و خطرناكی تبديل مي شوند. از این رو استفاده از داروهای تجزیه شده و تاریخ گذشته می تواند برای فرد بیمارعواقب ناگواری را در قبال داشته باشد و حتا به مرگ منجر شود، زیرا داروهای تاریخ گذشته و تجزیه شده یا این که برای فرد بیمار بی نتیجه خواهد بود و یا اینکه نتیجه معکوس را در پی خواهد داشت که در هر دو صورت، بیمار همچنان در معرض تهدید قرار دارد.
به تصریح وی؛ شهروندان باید در هنگام خرید دوا به تاریخ مصرف آن نیز توجه داشته باشند و نیز باید خانواده از دواهای که در منزل ذخیره دارند، نباید برای علاج بیماری های مانند آن استفاده کنند، زیرا برخی از بیماری ها علایم همانند دارد، اما تداوی آن متفاوت می باشد.
وی در ادامه توصیه می کند که برای جلوگيری از بروز مسموميت های دارویی بهتر است كه داروها در جای مطمن و دور از دسترس اطفال نگهداری شوند و هرگز داروهای كه درب آنها باز و مقداری از آنها مصرف شده را نگهداری نكنيد.
کارکردهای وزارت صحت در این راستا
با این که در چوکات دولت و در کنار سایر ارگان های دولتی، اداره ای تحت نام نرم و استندرد فعالیت دارد، اما این نهاد نیز در مهار و کنترول واردات دواهای تاریخ گذشته چندات توفیقی نداشته است.
محمد شبیر، یکی از شهروندان کابل با ذکر این که مصرف داروهای تاریخ گذشته و بی کیفیت می تواند با حیات فرد بیمار بازی کند می گوید؛ در سایر کشورهای دنیا لابراتوارهای مجهزی در گمرکات و مرزها ایجاد شده که کیفیت کالاها به ویژه مواد غذایی و طبی با آن ارزیابی می گردد، اما در افغانستان متاسفانه چنین چیزی در گمرکات ومرزهای ما وجود ندارد.
وی از نهادهای دولتی به ویژه اداره نرم و استندرد خواست که با ایجاد چنین لابراتوارها و گماشتن افراد صادق و متخصص کنترول بیشتری بر واردات داروها و مواد طبی داشته باشند.
تعدادی از شهروندان معتقدند که دوافروشان و دکانداران از کشور های همسایه ادویه و مواد خوراکی تاریخ گذشته را وارد می نمایند و سپس در داخل، تاریخ آنها دستکاری می کنند و تاریخ گذشته آنها را تغییر می دهند و این امر باعث می شود که بعضی اوقات نتوانیم ادویه تاریخ گذشته را شناسایی کنیم.
وزارت صحت عامه در کنار سایر نهادهای همسو با این وزارت، تلاش های فراوان در راستای جمع آوری و حریق دوای تاریخ گذشته از برخی ناحیه های شهر کابل و دیگر شهرهای کشور انجام داده و هر ازچند گاهی خبر از آتش زدن دوا و مواد بهداشتی تاریخ گذشته و بی کیفیت به گوش می رسد، اما تنها جمع آوری و حریق کار ساز نیست، بلکه باید تلاش شود که این گونه اقلام و مواد وارد کشور نگردند که بعدا مجبور به جمع آوری و حریق دواهای بی کیفیت و تاریخ گذشته نباشیم.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.