حزب انسجام ملی افغانستان

تازه ها: .

مهم ترین عوامل تاثیر گزار بر محیط زیست

يكشنبه, ٠٨ حوت ١٣٨٩       واثق حسینی

بخش دوم
عوامل انسانی تخریب و آلودگی محیط زیست متفاوت و متنوع است. ولی با همه گوناگونی اش از یک عامل اصلی و اساسی بیولوجیکی یعنی تولید مثل سرچشمه می گیرد. که نتیجه ی آن رشد و افزایش نفوس بوده و همین تولید مثل سبب بوجود آمدن عوامل مهم تخریب و آلودگی محیط زیست می شود. چهارعامل مهم تخریب محیط زیست عبارتند از: «افزایش دما، افزایش جمعیت، تخریب جنگل، مصرف انرژی» 
رشد نفوس بر آمادگی منابع و کیفیت محیط زیست در پدید آمدن فقر نقش دارد. نفوس بیشتر به معنی تقاضای بیشتر برای مواد غذایی، منازل رهایشی، خدمات صحّی، خاکهای زراعتی و زمینهای شهری بیشتر است. تقاضا برای زمینهای زراعتی و یا شهری و امثال آن به مفهوم کاهش جنگلات، علفچر و سایر منابع طبیعی است. که هر یک بنوبه خود سبب آلودگی بیشتر صوتی، آلودگی آب، آلودگی خاک و آلودگی هوا از طریق تولید بیشتر دود، زباله، فاضلاب و کثافات دیگر می گردد. و نتیجه ی نهایی این همه آلودگی ها پیدایش انواع بیماریها، پدیده ی فقر، گرسنگی و  بیکاری و بلاخره وابستگی کشور به کمک و امداد سایر ممالک خواهد بود. چیزی که بدبختانه امروز کشور زراعتی افغانستان دست به گریبان آن شده است.  
هنگامی که بشر بدلایل مختلف از جمله شهرسازی، یکی از منابع طبیعی را از بین ببرد، در زنجیره ی غذایی و چرخه ی بیولوجیکی حیات، یک خلأ و سکتگی ایجاد می نماید. که همین خلأ و سکتگی اگر به زودترین فرصت جبران نشود، تخریب و نابودی منابع طبیعی و به تعقیب آن تخریب و آلودگی محیط زیست را بدنبال خواهد داشت. بعنوان نمونه اگر در یک نقطه از کشور( در یکی از اکوسیستمها)، به قصد تجارت یا به لحاظ امنیتی و یا تفریح و شکار یکی از انواع حیوانات، مثلاً روباه  را طور وسیع و گسترده شکار نمایند؛ تبعاً بعد از مدّتی نسل آن منقرض می شود. همین روباه در زنجیره ی غذایی بیولوجیکی و چرخه ی حیاتی اکولوجیکی جزو گروه شکارچیان بوده و در رده ی حیوانات گوشتخوار طبقه بندی شده است. که بیشتر از حیوانات جونده و کوچکتر از خودش تغذیه می کند. جوندگان نیز در ردیف حیوانات علفخوار قرار دارند و شامل تعداد زیادی از گونه ها نظیر انواع موشها، موش خرماها، خرگوشها، سنجابها، دلّه خفک و امثال آنها می باشد.
هنگامی که دشمنان این جوندگان یعنی روباه، پیشوپلنگ، مرغان شکاری و امثال آنها ذریعه ی انسان یا حتّی عوامل طبیعی و بیولوجیکی یعنی امراض و غیره از بین برود، طبعاً تعداد نفوس جوندگان زیاد می شود. با ازدیاد روز افزون تعداد جوندگان علفخوار، آنان از لحاظ منابع غذایی با مشکل مواجه خواهند شد. یعنی اگر در سابق بر اساس سلیقه فقط یک نوع از علفها یا فقط یک بخش از علفها را می خورد، امروز بدلیل کمبود مواد غذایی انواعی از علفها و یا بخشهایی دیگر غیر از برگ نباتات را مجبورند که تغذیه نمایند. یعنی در هنگام قحطی و کمبود مواد غذایی به شاخه، ساقه، حتّی به پوست و ریشه نباتات هم متوسل شده تا ذریعه ی خوردن آن به پروسه حیات خویش ادامه دهند. از همین جاست که اندک اندک با خشک شدن و نابودی پوشش نباتی در منطقه روبرو خواهیم شد.
طبعاً از این حادثه نه تنها خود جوندگان بلکه تمام حیوانات علفخوار خورد و بزرگ و حتّی پرندگان و حشرات نیز متضرر می شوند. چرا که مواد غذایی برای آنها نیز کم می شود. به ناچار یا از گرسنگی تلف می شوند و یا هم به مهاجرت و کوچ دسته جمعی به دیگر مناطق اقدام می کنند. که به تعقیب آنها حیوانات شکارچی و گوشتخوار نیز بر اثر نابودی و مهاجرت منابع غذائی شان متأثر و متضرر می شوند.
همین مهاجرت گروهی به سایر نقاط باز سبب بروز مسائل و مشکلاتی در مناطق سر راه و نهایتاً منطقه ی مقصود می گردد. که حمله و هجوم دسته جمعی موشها، ملخ ها، مورچه ها و انواع حشرات و امثال آن به باغها، مزارع و کشتزارها یکی از تبعات منفی آن است. حال آنکه رسیدن این سیل عظیم از تازه واردین مهاجر، به منظقه ی جدید چنانچه اضافه تر از ذخایر غذایی باشد، آنجا راهم بعد از مدّتی تبدیل به منطقه ای خشک و لم یزرع و فاقد پوشش نباتی ساخته و آثار حیات را در آنجا نیز از بین برده و بدین ترتیب با نابودی منابع طبیعی تخریب محیط زیست هم اتفاق می افتد. البته کار به همین جا ختم نمی شود. زیرا بعد از خشکیدن و از بین رفتن جنگلات و نابودی پوشش نباتی، سطح زمین، عریان شده و خاک بدون سپر و محافظ باقی می ماند.
«خاک خود اکوسیستم کامل است. یک هکتار خاک حاصلخیز در منطقه معتدله، حاوی 300میلیون موجودات همانند بی مهرگان، حشرات، ذرّات ریز، کرمها و موجودات ذرّه بینی است.»  پوشش نباتی و خصوصاً جنگلات نه تنها برای موجودات زنده ی میکروسکوپی و ماکروسکوپی بلکه برای پدیده های غیر زنده  مخصوصاً خاک نیز مفید است. بطوری که بعنوان یک پوشش محافظ و عامل نگهدارنده و حتی عامل حاصلخیزی خاک قلمداد می شود. «پس از اینکه پوشش گیاهی از بین رفت، فرسایش سطحی آغاز شده، در نتیجه ی بارندگی و جاری شدن آب در روی خطّ بزرگترین شیب دامنه در مسیری نامشخص شروع به حرکت می کند.»  و به اصطلاح خاک از منطقه شسته می شود.

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

یادداشت سردبیر

حکومت مجبور است که بخش بزرگی از توان و انرژی خود را صرف جلوگیری از چاق شدن بحران کند. حکومت باید اصلاحات اساسی را به صورت فوری در نهادهای امنیتی به گونه‌ای اعمال کند که منجر به بهبود امنیت و استقرار ثبات شود؛ حکومت باید عاملان کشتار تظاهرات اخیر و آنانی را که در تأمین امنیت اجتماعات مردمی سهل‌انگاری کرده‌اند، به پنجه قانون بسپارد، حکومت باید با اصلاح شیوه رفتاری خود، اعتماد بین ...

ادامه مطلب

Editorial

Nonetheless, the concern is that the national unity government account the signed agreement between Afghanistan national intelligence and Pakistan national intelligence reliable and act based on that agreement, Because, nothing has been mentioned within this agreement accounting the agreement “primary proposal”. On the other hand, when the national unity government declared that they have just signed the “primary proposal”, a wave of ...

Read More...

تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای حزب انسجام ملی افغانستان محفوظ می باشد. 2017 ©
نقل مطالب با ذکر منبع مانعي ندارد.